Grön omställning, Teknologisk omställning

Digitala trimningsåtgärder Vasatorps trafikplats

Idé

Vad?

Vi har i över tio år arbetet med att analysera och hantera kapaciteten i trafikplats Vasatorp. Under arbetet med detaljplan Vasatorp 1:1 tog staden kontakt med Trafikverket och föreslog att utvärdera digitala trimningsåtgärder. Denna aktivitet har sedan skrivits in som åtgärd i ÅVS Östra Helsingborg.

Vi vill testa om digitala trimningsåtgärder kan bidra till ökad kapacitet i trafikplats Vasatorp och minska risk för störningar under högtrafik?

Digitala trimningsåtgärder är en kostnadseffektiv lösning och idag finns flera företag som arbetar med intressanta tekniker för att inte bara ha bättre koll på trafikutvecklingen utan även agera genom att dela data till andra aktörer.

Hur?

Med hjälp av tjänsten Flowity kommer vi att filma och beskriva kösituationen på en av avfartsramperna i Vasatorps trafikplats. Vid ökad risk för störning går ett meddelande ut till chauffören om att välja trafikplats Södra.

Projektet ska köpa in, testa, forma och utvärdera riktad trafikinformation med målet att förflytta så pass många transporter att vi undviker långa köer på avfartsrampen.

Delade data om trafiksituationen innebär en möjlighet för verksamheter att planera så att de undviker transporter under högtrafik.

Vi kommer att mäta antalet lastbilar i rampen och hur köbildningen förändras vid trafikinformation. Vi kommer att intervjua personer på Tommy Nordbergh samt ICA Sverige om upplevelser och möjligheter med trafikinformation. Förväntad effekt kommer att göra skillnad på det utvalda testområdet men vi ser att det även kan vara mycket värdefullt även för andra.

I december 2025 ska lösningen och metodiken vara beställningsbar, det vill säga så pass verifierad att den kan implementeras på andra trafikplatser i Sverige.

Om vi lyckas förväntar vi oss att få bort tillräcklig mängd tunga fordon under maxtimmarna så att kösituationen blir acceptabel. Det innebär bättre framkomlighet för godstransporter, minskade risker och störningar.

Varför?

Med piloten testar vi att utvärdera nyttan med trafikinformation för att få lastbilschaufförer att välja en annan trafikplats än trafikplats Vasatorp vid risk för köbildning.
Effekter vi strävar efter är:
Bättre nyttjande av befintligt trafiksystem
Ökad tillgänglighet för personer och varor i ett hållbart samhälle 
Färre skadade och döda i trafiken
Minskade störningar/konsekvenser från vägtrafik 
Minskade kostnader, ökad service samt upplevelse av att trafiksystemet fungerar bra

Drivs av

  • Stadsbyggnadsförvaltningen

Drivs av

Stadsbyggnadsförvaltningen

Kategorier

IoT, Transport

Omställning

Grön omställning, Teknologisk omställning

Kontakt

Linda Bermin

linda.bermin@helsingborg.se

Estimerad budget

200000 SEK