Den här delen av hemsidan visar innehåll från YouTube. Genom att fortsätta godkänner du GDPR och Sekretesspolicyn.

Ladda ner presentationen från webbinariet

Under webbinariet presenterade Martina Avasoo Barte, Oscar Lundström och Marie Cederberg hur Helsingborg arbetat med AI i socialtjänsten. De berättade om utforskandet av AI för att transkribera samtal med invånare, och hur arbetet gått under det första året av tester. Här kan du ladda ner presentationen.

Futuristisk bild på hand som pekar Futuristisk bild på hand som pekar Futuristisk bild på hand som pekar Futuristisk bild på hand som pekar Futuristisk bild på hand som pekar Futuristisk bild på hand som pekar

Ta del av riskanalysen

Under webbinariet berättade Martina Avasso Barte, innovationsledare, om riskanalysen som gjorts för projektet. Här kan du ladda ner en tabell med utlåtanden över risker.

Futuristisk bild på hjärna Futuristisk bild på hjärna Futuristisk bild på hjärna Futuristisk bild på hjärna Futuristisk bild på hjärna Futuristisk bild på hjärna

Riktlinjer för användning av AI

Vill du veta mer om riktlinjer för användning av AI som kommun? Här kan du ta del av de riktlinjer vi har tagit fram.

DPIA för Blink of an AI

Utbildningsmaterial

Juridisk delbedömning